"Where Fillmore County News Comes First"
Online Edition
Wednesday, October 22nd, 2014
Volume ∞ Issue ∞
 

Fillmore County Fair 2014 Wednesday Results: Pigeon, Sheep, Swine, Horse, 4-H


Fri, Aug 8th, 2014
Posted in All Fillmore County Fair

Pigeon Show Results

Champion: Josef Pettit NGG. Reserve Champion: Ashley Williams BC.

Swine Show Results

Duroc February Breeding Gilts

Champion: Jessica Fenske RRR. Reserve Champion: Ben Snyder LL.

Yorkshire January Breeding Gilts

Champion: Kjersta Lind FE. Reserve Champion: Brayton Gudmundson AHF.

Yorkshire February Breeding Gilts

Champion: Ella Cambern AHF. Reserve Champion: Jens Lind FE.

Yorkshire March Breeding Gilts

Champion: Ryan Holmen AHF. Reserve Champion: Brayton Gudmundson AHF.

Champion and Reserve Yorkshire Breeding Gilts

Champion: Kjersta Lind FE. Reserve Champion: Ryan Holmen AHF.

Champion and Reserve Purebred Breeding Gilts

Champion: Kjersta Lind FE. Reserve Champion: Ryan Holmen AHF.

All Other Breeds Breeding Gilts

Champion: Jordan Bergan AHF. Reserve Champion: Jessica Fenske RRR.

Crossbred January Breeding Gilts

Champion: Ella Cambern AHF. Reserve Champion: Jake Goeldi RR.

Crossbred February Breeding Gilts

Champion: Garrett Aggen HHH. Reserve Champion: Ryan Holmen AHF.

Crossbred March Breeding Gilts

Champion: Brayton Gudmundson AHF. Reserve Champion: Devin Troendle LL.

Champion and Reserve Breeding Gilt

Champion: Kjersta Lind FE. Reserve Champion: Ella Cambern FE.

Duroc Barrows

Champion: Jackson Bergan AHF. Reserve Champion: Emily Snyder LL.

Yorkshire Barrows

Champion: Ben Markegard NGG. Reserve Champion: Jordy Markegard NGG.

All Other Breeds Barrows

Champion: Jordan Bergan AHF. Reserve Champion: Payton Guenther RRR.

Champion and Reserve Purebred Barrow

Champion: Jackson Bergan AHF. Reserve Champion: Ben Markegard NGG.

Division I Crossbred Market Barrows

Champion: Ben Markegard NGG. Reserve Champion: Kaelen Atkinson LL.

Division II Crossbred Market Barrows

Champion: Garrett Aggen HHH. Reserve Champion: Ella Cambern AHF.

Division III Crossbred Market Barrows

Champion: Jacob Welch BC. Reserve Champion: Travis Troendle LL.

Champion and Reserve Crossbred Market Hog

Champion: Jacob Welch BC. Reserve Champion: Ben Markegard NGG.

Champion and Reserve Market Hog

Champion: Jacob Welch BC. Reserve Champion: Ben Markegard NGG.

Champion Barrow Lean Gain Per Day

Champion: Jared Troendle LL. Reserve Champion: Jared Troendle LL.

Champion Gilt Lean Gain Per Day

Champion: Alec Sikkink FE. Reserve Champion: Connor Dols FE.

Champion Pen of 3

Champion: Ryan Holmen AHF. Reserve Champion: Troendle Family LL.

Champion Junior A Swine Showmanship

Champion: Ella Cambern AHF. Reserve Champion: Jackson Bergan AHF.

Champion Junior B Swine Showmanship

Champion: Ryan Holmen AHF. Reserve Champion: Brayton Gudmundson AHF.

Champion Intermediate Swine Showmanship

Champion: Garrett Aggen HHH. Reserve Champion: Jacob Welch BC.

Champion Senior Swine Showmanship

Champion: Ben Markegard NGG. Reserve Champion: Jordy Markegard NGG.

Sheep Show Results Junior Lamb Lead

Champion: Morgan Pickett CC.

Champion Market Lamb

Champion: Randy Gerard MBB. Reserve Champion: Connor Yocum FE.

Breeding Ewe

Champion: Mitch Osterhus RR. Reserve Champion: Mitch Osterhus RR.

Rate of Gain Lamb

Champion: Justin Ruberg NGG. Reserve Champion: Kaci Goldsmith RRR.

Pen of 3 Lambs

Champion: Connor Yocum FE. Reserve Champion: Randy Gerard MBB.

Junior Showmanship

Champion: Connor Yocum FE. Reserve Champion: Kimberly Vrieze RR.

Intermediate Showmanship

Champion: Bailey Ruen LL. Reserve Champion: Logan Boyum RRR.

Senior Showmanship

Champion: Mitch Osterhus RR. Reserve Champion: Kayla Mulhern FE.

Champion Lightweight Market Lamb

Champion: Kimberly Vrieze RR.

Champion Middleweight Market Lamb

Champion: Mitch Osterhus RR.

Champion Heavyweight Market Lamb

Champion: Randy Gerard MBB.

Champion Speckle Face Market Lamb

Champion: Riley Mulhern RRR.

Champion White Face Market Lamb

Champion: Haely Leiding LL.

Horse Show Results

Horse Showmanship at Halter

Champion: Megan Schultz CW. Reserve Champion: Sydney Johnson FE.

Champion Horsemanship

Champion: Megan Schultz CW. Reserve Champion: Nicole Sebastian HHH.

Western Pleasure

Champion: Megan Schultz CW. Reserve Champion: Nicole Sebastian HHH.

English Equitation

Champion: Megan Schultz CW. Reserve Champion: Kjersta Hinz NGG.

English Pleasure

Champion: Megan Schultz CW. Reserve Champion: Nicole Sebastian HHH.

Horse Training

Champion: Jackie Apenhorst BC.

Horse Related

Champion: Maggie Haugstad LL. Reserve Champion: Jackie Apenhorst BC.

Trail Horse

Champion: Austen Whitacre HHH. Reserve Champion: Megan Schultz CW.

Jumping Figure 8

Champion: Caitlin McNally FE. Reserve Champion: Maggie Haugstad LL.

Barrel Racing

Champion: Kim Morrrow FE. Reserve Champion: Maggie Haugstad LL.

Pole Weaving

Champion: Maggie Haugstad LL.Reserve Champion: Kim Morrow FE.

Key Hole

Champion: Kim Morrow FE. Reserve Champion: Kira Nelson CC.

High Point Novice

Champion: Skyler Check LL. Reserve Champion: Alysse Gehrke CC.

High Point

Champion: Megan Schultz CW. Reserve Champion: Austen Whitacre HHH.

High Point Walk Trot

Champion: Malia Tessum LL. Reserve Champion: Jackson Bergan AHF.

4-H Night

Fashion Review Results

Purchased Clothing Junior Division

Champion: Morgan Pickett CC.

Intermediate

Champion: Paula Howe AHF.

Senior Division

Champion: Jackie Apenhorst BC.

Overall Champion

Champion: Jackie Apenhorst BC. Reserve Champion: Morgan Pickett CC.

Constructed Clothing

Junior Division:

Champion: Anika Reiland BC.

Intermediate

Division

Champion: Avalon Jacobson NGG.

Senior Division

Champion: Melinda Woods BC.

Overall Champion

Champion: Melinda Woods BC. Reserve Champion: Anika Reiland BC

Scholarships

Ruth Mae Amundson Award

Melinda Woods BC.

Ag Society

Boy: Jake Goeldi RR.

Girl: Eleni Solberg RR.

Anthony Williams

Memorial

Austen Whitacre HHH

Hope Morrison AHF

Alumni Award

Tom Haugstad LL

Donna Sveen LL

Late Bloomer

Jean Winslow RRR

Friend of 4-H

Winn Co-op

Barney and Judy

Kappers Memorial Award

Jake Goeldi RR

No Comments Yet. Be the first to comment!







Your comment submission is also an acknowledgement that this information may be reprinted in other formats such as the newspaper.