Jac's
 
 
VBC Video
"Where Fillmore County News Comes First"
Online Edition
Friday, July 25th, 2014
Volume ∞ Issue ∞
 

Tuesday’s Results at the Fillmore County Fair


Fri, Aug 9th, 2013
Posted in All Fillmore County Fair

Poultry Results

Market Pen

•Champion Alyssa Gathje, LL

•Reserve Champion Jacob Fenske, RRR

Non- Market Pen

•Champion Kayla Biel, HHH

•Reserve Champion Eleni Solberg, RR

Senior Showmanship

•Champion Eleni Solberg, RR

•Reserve Champion Jessica Fenske, RR

Intermediate Showmanship

•Champion Alyssa Gathje, LL

•Reserve Champion Bennett Gathje, RRR

Junior Showmanship

•Champion Henry Gathje, RRR

•Reserve Champion Jake Gathje, LL

Egg Production

•Champion Ethan Kappers, RRR

•Reserve Champion Tom Mettler, CW

Pigeon

•Champion Ashley Williams, FE

•Reserve Champion Alvin Williams, FE

Non Livestock

Exploring the Environment

•Champion Noah Fenske, RRR

•Reserve Champion Morgan Pickett, CC

State Fair Line-Up:

•Noah Fenske, RRR

•Morgan Pickett, CC

Wildlife/Biology

•Champion Jackson Musselman, LL

•Reserve Champion Alex Coe, RRR

Division 1 Champion:

•Sarah Hopp, RRR

Division 1 Reserve Champion:

•Kimberly Vrieze, RR

Division 2 Champion:

•Jackson Musselman, LL

Division 2 Reserve Champion:

•Alex Coe, RRR

Division 3 Champion:

•Jessica Fenske, RRR

State Fair Line-Up:

•Jackson Musselman, LL

•Alex Coe, RRR

•Jessica Fenske, RRR

•Jacob Welch, BC

•Joe Bradley, LL

Dairy Judging

Individual Senior

1. Cassandra Hornber- Winona- 287

2. Kayla Leiding- Fillmore- 283

3. Jamie Woodera- Winona- 281

4. Haely Leiding- Fillmore-280 (tie)

5. Jasmin Boyton- Winona- 280 (tie)

6. Travis Troendle- Fillmore- 279

7. Abby Hopp- Fillmore-270

8. Tanner Morrison-Rusford-Peterson-255

9. Shawn Wegmen- Winona- 242

Individual Junior

1. Megan Hopp- Fillmore- 261

2. Jared Troendle- Fillmore-250

3. Eli Hopp- Fillmore- 238

4. Devin Troendle- Fillmore-236

5. Coltin Wingert- Fillmore- 231

6. Morgan Wingert- Fillmore- 191

General Livestock Judging

Individual Senior

1. James Knutson-Rushford-Peterson- 389

2. Ross Anderson-Rushford-Peterson - 388 (tie)

3. Ben Markegard-Rushford-Peterson- 388 (tie)

4. Clay Johnson- Rushford-Peterson- 380 (tie)

5. Josh Brown- Rushford-Peterson- 380 (tie)

6. Jordy Markegard- Rushford-Peterson- 377

7. Brian Stehr- Goodhue- 372

8. Dillion Miner- Hayfield- 371

9. Stephen Erickson- Lanesboro- 369

10. Preston Lacy Rushford-Peterson- 363

Individual Junior

1. Hayden Stensgard-Rushford/Peterson-382

2. Isabelle Patterson-Goodhue-380

3. Ian Brown-Rushford/Peterson-332

4. Brady Ristau-Fillmore Central-328

5. Alisa Nessler-Rushford-311

6. Breyton Gudmundson-Rushford/Peterson-293

7. Jens Lind-Rushford/Peterson-286

8. Jackson Musselman-Lanesboro-284

9. Allie Heake-Lewiston-279

General Team

Senior

1. Rushford/Peterson

#1 - 1165

2. Rushford/Peterson

#2 - 1120

3. Hayfield 1077

4. Lanesboro 1075

5. Goodhue Cty. 1067

6. Dodge Cty. 1034

7. Spring Valley/Wykoff 993

Junior

1. Rushford/Peterson

#3 - 1025

Dairy Team

Senior

1.Winona 884

2. Fillmore 842

Junior

1. Fillmore 747

Look for more fair results in next week’s Fillmore County Journal. Also, see page 22 for the Fillmore County Fair General Project Results.

No Comments Yet. Be the first to comment!







Your comment submission is also an acknowledgement that this information may be reprinted in other formats such as the newspaper.


Fillmore County Pork Producers
Hoffman Stables