"Where Fillmore County News Comes First"
Online Edition
Monday, September 1st, 2014
Volume ∞ Issue ∞
 

Fillmore County Fair General Project Results


Fri, Aug 9th, 2013
Posted in All Fillmore County Fair

Aerospace

•Champion Luke Dietz, RRR

•Reserve Josh Burmeister, CW

•Division 2 Champion Luke Dietz, RRR

•Division 1 Champion Josh Burmeister, CW

•State Fair Line-Up

Luke Dietz, RRR

Josh Burmeister, CW

Cat

•Division 3 Champion Stephanie Sukalski, BC

Child Development

•Champion Megan Hopp, RRR

•Division 2 Champion Megan Hopp, RRR

•State Fair Line-Up

Megan Hopp, RRR

Citizenship

•Champion Emily Snyder, LL

•Reserve Connor Ruen, LL

•Division 2 Champion Emily Snyder, LL

•Division 2 Reserve Champion Connor Ruen, LL

•State Fair Line-Up

Emily Snyder, LL

Connor Ruen, LL

Kjersten Peterson, LL

Joey Bradley, LL

Constructed Clothing

•Champion Melinda Woods, BC

•Reserve Camille Rassmussen, RRR

•Division 1 Champion Melinda Woods, BC

•Division 2 Champion Sydney Eickhoff, AF

•Division 3 Champion Avalon Jacobson, NGG

•State Fair Line-Up

Melinda Woods, BC

Camille Rassmussen, RRR

Margaret Alexander, CC

Avalon Jacobson, NGG

Emarie Jacobson, NGG

Nicole Schultz, CW

Nickolas Eickhoff, CW

Sydney Eickhoff, CW

Purchased Clothing

•Champion Camille Rassmussen, RRR

•Reserve Margaret Alexander, CC

•Divison 1 Champion Avalon Jacobson, NGG

•Division 2 Champion Sydney Eickhoff, CW

•Division 3 Champion Camille Rassmussen, RRR

•State Fair Line-Up

Camille Rassmussen, RRR

Margaret Alexander, CC

Sydney Eickhoff, CW

Bailey Ruen, LL

Megan Hopp, RRR

Margaret Alexander, CC

Avalon Jacobson, NGG

Emarie Jacobson, NGG

Clowning

•Champion Trevor Ruen, LL

•Division 1 Champion Trevor Ruen, LL

•State Fair Line-Up Trevor Ruen, LL

Club Banner

•Champion Root River Rabbits

•Reserve Harmony Helping Hands

Club Gardening Container

•Champion Arendahl Highflyers

•Reserve Rabbit Project Club

Club Bench

•Champion Root River Rabbits

•Reserve Norway Go Getters

Club History

•Champion Bloomfield Cloverleaves

•Reserve Root River Rabbits

Club Community Pride

•Champion Bloomfield Cloverleaves

•Reserve Root River Rabbits

Consumer Education

•Division 2 Champion Bailey Ruen, LL

•Division 1 Champion Nicole Shultz, CW

•State Fair Line-Up Bailey Ruen, LL

Corn

•Champion Joey Bradley, LL

•Divison 2 Champion Joey Bradley, LL

•State Fair Line-Up

Joey Bradley, LL

Crafts

•Champion Krista Kenning, RR

•Reserve Leah Ruen, LL

•Division 1 Champion Brielle Ruen, LL

•Division 1 Reserve Champion Emarie Jacobson, NGG

•Division 2 Champion Leah Ruen, LL

•Division 2 Reserve Champion Alyssa Gathje, LL

•Division 3 Champion Krista Kenning, RR

•Division 3 Reserve Champion Alex Paulson, RRR

•State Fair Line-Up

Krista Kenning, RR

Leah Ruen, LL

Brielle Ruen, LL

Alex Paulson, RRR

Alyssa Gathje, LL

Emarie Jacobson, NGG

Madeline Snyder, LL

Dane Gillespie, CC

Camille Rassmussen, RRR

Cassidy Ruud, AH

Logan Boyum, RRR

Cassidy Ruud, AH

Jacob Welch, BC

Electric

•Champion Travis Troendle, LL

•Division 2 Champion Jared Troendle, LL

•Division 3 Champion Travis Troendle, LL

•State Fair Line-Up

Travis Troendle, LL

Jared Troendle, LL

Entomology

•Champion Duncan McDonald, CW

•Reserve Matt Dietz, RRR

•Division 2 Champion Duncan McDonald, CW

•Division 3 Champion Matt Dietz, RRR

Exploring Animals

•Champion Taylor Ruen, LL

•Reserve Alyssa Gathje, LL

•Division 1 Champion Devin Troendle, LL

•Division 1 Reserve Champion Madision Reiland, BC

•Division 2 Champion Taylor Ruen, LL

•Division 2 Reserve Champion Alyssa Gathje, LL

•Division 3 Champion Kalli Kohlmeyer, BC

•Division 3 Reserve Champion Stephanie Sukalski, BC

•State Fair Line-Up

Taylor Ruen, LL

Alyssa Gathje, LL

Jared Troendle, LL

Jacob Welch, BC

Alexander Coe, RRR

Fine Arts

•Champion Krista Kenning, RR

•Reserve Theresa Doerr, FE

•Division 1 Champion Malia Tessum, LL

•Division 1 Reserve Champion Hailey Lange, HHH

•Division 2 Champion Cassidy Ruud, AH

•Division 2 Reserve Champion Payton Guenther, RRR

•Division 3 Champion Krista Kenning, RR

•Division 3 Reserve Champion Theresa Doerr, FE

•State Fair Line-Up

Krista Kenning, RR

Theresa Doerr, FE

Cassidy Ruud, AH

Megan Hendrickson, HHH

Payton Guenther, RRR

Margaret Alexander, CC

Logan Boyum, RRR

Malia Tessum, LL

Hailey Lange, HHH

Henry Gathje, RRR

Krista Kenning, RR

Maggie McDonald, CW

Bennett Gathje, RRR

Duncan McDonald, CW

Fishing Sports

•Champion Taylor Ruen, LL

•Reserve Jake Gathje, LL

•Division 1 Champion Jake Gathje, LL

•Division 2 Champion Taylor Ruen, LL

•Division 2 Reserve Champion Joeseph Gathje, LL

•State Fair Line-Up

Taylor Ruen, LL

Jake Gathje LL

Joeseph Gathje, LL

Flower Gardening

•Champion Josef Petit, NGG

•Reserve Kaci Goldsmith, RRR

•Division 1 Champion Emerie Jacobson, NGG

•Division 2 Champion Kaci Goldsmith, RRR

•Division 3 Champion Josef Petit, NGG

•Division 3 Reserve Champion Ashley Bue, LL

•State Fair Line-Up

Josef Petit, NGG

Kaci Goldsmith, RRR

Ashley Bue, LL

Nicole Sebastian, HHH

Food & Nutrition

•Champion Camile Rassmussen, RRR

•Reserve Amy Welch, BC

•Division 1 Champion Nicholas Fetterly, CW

•Division 1 Reserve Champion Mackenzie Hoffman-York, BC

•Division 3 Champion Camile Rassmussen, RRR

•Division 3 Reserve Champion Amy Welch, BC

•State Fair Line-Up

Camile Rassmussen, RRR

Amy Welch, BC

Abby Hopp, RRR

Taiya Brown, AH

Ashley Bue, LL

Food Preservation

•Champion Ashley Bue, LL

•Reserve Sydney Eickhoff, CW

•Division 1 Champion Morgan Pickett, CC

•Division 1 Reserve Champion Morgan Pickett, CC

•Division 2 Champion Sydney Eickhoff, CW

•Division 2 Reserve Champion Connor Ruen, LL

•Division 3 Champion Ashley Bue, LL

•Division 3 Reserve Champion Margaret Alexander, CC

•State Fair Line-Up

Ashley Bue, LL

Sydney Eickhoff, CW

Margaret Alexander, CC

Josef Pettit, NGG

Josef Pettit, NGG

Connor Ruen, LL

Forest Resources

•Champion Sydney Eickhoff, CW

•Reserve Emily Snyder, LL

•Division 1 Champion Morgan Langeslag, BC

•Division 2 Champion Sydney Eickhoff, CW

•Division 2 Reserve Champion Emily Snyder, LL

•State Fair Line-Up

Sydney Eickhoff, CW

Emily Snyder, LL

Morgan Langeslag, BC

Connor Ruen, LL

Fruit

•Champion Susan Mettler, CC

•Reserve Josef Pettit, NGG

•Division 1 Champion Susan Mettler, CC

•Division 1 Reserve Champion Nicole Shultz, CW

•Division 2 Champion Andrea Mettler, CC

•Division 2 Reserve Champion Taryn Raaen, CC

•Division 3 Champion Josef Pettit, NGG

•Division 3 Reserve Champion Kirsten Ruen, LL

•State Fair Line-Up

Susan Mettler, CC

Josef Pettit, NGG

Andrea Mettler, CC

Kirsten Ruen, LL

Nicole Shultz, CW

Taryn Raaen, CC

Josef Pettit, NGG

Devin Troendle, LL

Geology

•Champion Payton Guenther, RRR

•Division 2 Champion Payton Guenther, RRR

•State Fair Line-Up

Payton Guenther, RRR

Global Connection

•Champion Abby Hopp, RRR

•Reserve Josef Pettit, NGG

•Division 3 Champion Abby Hopp, RRR

•Division 3 Reserve Champion Josef Pettit, NGG

•State Fair Line-Up

Abby Hopp, RRR

Josef Pettit, RRR

Health

•Champion Megan Hendrickson, HHH

•Division 3 Champion Megan Hendrickson, HHH

•State Fair Line-Up

Megan Hendrickson, HHH

Home Environment

•Champion Cassidy Ruud, AHF

•Reserve Jackie Apenhorst, BC

•Division 1 Champion Avalon Jacobson, NGG

•Division 1 Reserve Emarie Jacobson, NGG

•Division 2 Champion Cassidy Ruud, AHF

•Division 2 Reserve Heather Apenhorst, BC

•Division 3 Champion Jackie Apenhorst, BC

•Division 3 Reserve Margaret Alexander, CC

•State Fair Line-Up

Cassidy Ruud, AHF

Jackie Apenhorst, BC

Heather Apenhorst, BC

Margaret Alexander, CC

Taryn Raaen, CC

Horse Related

•Champion Jackie Apenhorst, BC

•Reserve Margaret Haugstad, LL

•Division 3 Champion Jackie Apenhorst, BC

•Division 3 Reserve Champion Margaret Haugstad, LL

•State Fair Line-Up

Jackie Apenhorst, BC

Margaret Haugstad, LL

Austen Whitacre, HHH

Indoor Gardening

•Champion Andrew Gathje, RRR

•Reserve Hannah Corson, CW

•Division 1 Champion Nicole Shultz, CW

•Division 1 Reserve Emarie Jacobson, NGG

•Division 2 Champion Megan Shultz, CW

•Division 2 Reserve Champion Danielle Shultz, CW

•Division 3 Champion Andrew Gathje, RRR

•Division 3 Reserve Champion Hannah Corson, CW

•State Fair Line-Up

Andrew Gathje, RRR

Hannah Corson, CW

Megan Shultz, CW

Danielle Shultz, CW

Ashley Bue, LL

Mitch Osterhus, RR

Kaci Goldsmith, RRR

Kayla Biel, HHH

Josef Pettit, NGG

Lawn & Landscape

•Champion Camille Rassmussen, RRR

•Reserve Sarah Hopp, RRR

•Division 1 Champion Sarah Hopp, RRR

•Division 2 Champion Connor Ruen, LL

•Division 3 Champion Camille Rassmussen, RRR

•Division 3 Reserve Champion Abby Hopp, RRR

•State Fair Line-Up

Camille Rassmussen, RRR

Sarah Hopp, RRR

Connor Ruen, LL

Abby Hopp, RRR

Needle Arts

•Champion Jackie Apenhorst, BC

•Division 1 Champion Sarah Hopp, RRR

•Division 2 Champion Heather Apenhorst, BC

•Divison 3 Champion Jackie Apenhorst, BC

•State Fair Line-Up

Jackie Apenhorst, BC

Heather Apenhorst BC

Pet

•Champion Joseph Gathje, LL

•Reserve Morgan Pickett, CC

•Division 1 Champion Morgan Pickett, CC

•Division 2 Champion Joseph Gathje, LL

•State Fair Line-Up

Joseph Gathje, LL

Morgan Pickett, CC

Conventional Photography

•Champion Jacob Goeldi, RR

•Division 3 Champion Jacob Goeldi, RR

•State Fair Line-Up

Jacob Goeldi, RR

Digital Photography

•Champion Megan Hendrickson, HHH

•Reserve Liberty Onsager, FE

•Division 1 Champion Henry Gathje, RRR

•Division 1 Reserve Champion Henry Gathje, RRR

•Division 2 Champion Liberty Onsager, FE

•Division 2 Reserve Champion Joey Bradley, LL

Division 3 Champion Megan Hendrickson HHH

•Division 3 Reserve Champion Margaret Alexander, CC

•State Fair Line-Up

Megan Hendrickson, HHH

Liberty Onsager, FE

Margaret Alexander, CC

Henry Gathje, RRR

Joey Bradley, LL

Henry Gathje, RRR

Jacob Goeldi, RR

Cassidy Ruud, AH

Melinda Woods, BC

Margaret Alexander, CC

Tyler Nagel, RR

Michael Fishbaugler, CC

Susan Mettler, CW

Jacob Goeldi, RR

Travis Capelle, RR

Jackie Apenhorst, BC

Susan Mettler, CW

Patrick Drogmuller, RRR

Kaelen Alkinson, LL

Photography-Video

•Champion Margaret Alexander, CC

•Division 3 Champion Margaret Alexander, CC

•State Fair Line-Up

Margaret Alexander, CC

Potatoes

•Champion Michael Selness, MBB

•Reserve Connor Ruen, LL

•Division 2 Champion Michael Selness, MBB

•Division 2 Reserve Champion Connor Ruen, LL

•State Fair Line-Up

Michael Selness, MBB

Connor Ruen, LL

Poultry Poster

•Champion Henry Gathje, RRR

•Reserve Bennett Gathje, RRR

•Division 1 Champion Bennett Gathje, RRR

•Division 2 Champion Henry Gathje, RRR

•State Fair Line-Up

Henry Gathje, RRR

Bennett Gathje, RRR

Quilting

•Champion Amy Welch, BC

•Division 1 Champion Hailey Lange, LL

•Division 3 Champion Amy Welch, BC

•State Fair Line-Up

Amy Welch, BC

Rabbit Poster

•Champion Megan Hendrickson, HHH

•Reserve Champion Bennett Gathje, RRR

•Division 1 Champion Henry Gathje, RRR

•Division 2 Champion Bennett Gathje, RRR

•Division 3 Champion Megan Hendrickson, HHH

•State Fair Line-Up

Megan Hendrickson, HHH

Bennett Gathje, RRR

Henry Gathje, RRR

Robotics

•Champion Travis Troendle, LL

•Division 3 Champion Travis Troendle, LL

•State Fair Line-Up

Travis Troendle, LL

Safety

•Champion Duncan McDonald, CW

•Reserve Jessica Fenske, RRR

•Division 1 Champion Morgan Langeslag, BC

•Division 2 Champion Duncan McDonald, CW

•Division 2 Reserve Champion Taryan Raaen, CC

•Division 3 Champion Jessica Fenske, RRR

•State Fair Line-Up

Duncan McDonald, CW

Jessica Fenske, RRR

Taryan Raaen, CC

Self-Determined

•Champion Bennett Gathje, RRR

•Reserve Matt Dietz, RRR

•Division 1 Champion Adam Ruen, LL

•Division 1 Reserve Champion Carson Ruen, LL

•Division 2 Champion Bennett Gathje, RRR

•Divison 2 Reserve Champion Taylor Ruen, LL

•Division 3 Champion Matt Dietz, RRR

•Division 3 Reserve Champion Abby Hopp, RRR

•State Fair Line-Up

Bennett Gathje, RRR

Matt Dietz, RRR

Taylor Ruen, LL

Abby Hopp, RRR

Jessica Fenske, RRR

Ashley Bue, LL

Shooting Sports

•Champion Austen Whitacre, HHH

•Reserve Devin Troendle, LL

•Division 1 Champion Devin Troendle, LL

•Division 3 Champion Austen Whitacre, HHH

•State Fair Line-Up

Austen Whitacre, HHH

Devin Troendle, LL

Shop

•Champion Alex Paulson, RRR

•Reserve Aaron Paulson, RRR

•Division 1 Champion

David Goddard, RRR

Henry Gathje, RRR

•Divison 2 Champion

Lucas Dietz, RRR

Jared Troendle, LL

•Division 3 Champion

Alex Paulson, RRR

Aaron Paulson, RRR

•State Fair Line-Up

Alex Paulson, RRR

Aaron Paulson, RRR

Jared Goldsmith, RRR

Noah Fenske, RRR

David Goddard, RRR

Lucas Dietz, RRR

Jared Troendle, LL

Vaughan Schmidt, CC

Bennett Gathje, RRR

Madeline Snyder, LL

Madeline Snyder, LL

Hannah Rolfs, CC

Henry Gathje, RRR

Nathanial Dietz, RRR

Small Engine

•Champion Travis Troendle, LL

•Division 3 champion Travis Troendle, LL

•State Fair Line-Up

Travis Troendle, LL

Small Grain & Legumes

•Champion Joey Bradley, LL

•Reserve Joey Bradley,LL

•Division 2 Champion Joey Bradley, LL

•Division 2 Reserve Champion Joey Bradley, LL

•State Fair Line-Up

Joey Bradley, LL

Joey Bradley, LL

Tractor

•Champion Jared Troendle, LL

•Reserve Morgan Laneslag, BC

•Division 1 Champion Morgan Laneslag, BC

•Division 1 Reserve Champion Kimberly Vrieze, RR

•Division 2 Champion Jared Troendle, LL

•Division 2 Reserve Champion Isaac Thompson, RRR

•State Fair Line-Up

Jared Troendle, LL

Morgan Laneslag, BC

Kimberly Vrieze, RR

Isaac Thompson, RRR

Vegetable Gardening

•Champion Sydney Eickhoff, CW

•Reserve Margaret Haugstad, LL

•Division 1 Champion Cody Guenther, RRR

•Division 2 Champion Sydney Eickhoff, CW

•Division 2 Reserve Champion Michael Selness, MBB

•Division 3 Champion Margaret Haugstad, LL

•State Fair Line-Up

Sydney Eickhoff, CW

Margaret Haugstad, LL

Michael Selness, MBB

Cody Guenther, RRR

Payton Guenther, RRR

Veterinary Science

•Champion Alexander Coe, RRR

•Reserve Raegan Eickhoff, CW

•Division 1 Champion Raegan Eickhoff, CW

•Division 1 Reserve Champion Madison Reiland, BC

•Division 2 Champion Alexander Coe, RRR

•Divison 2 Reserve Champion Michael Fishbaugher, CC

•State Fair Line-Up

Alexander Coe, RRR

Raegan Eickhoff, CW

Michael Fishbaugher, CC

Madison Reiland, BC

Youth Leadership

•Champion Abby Hopp and Jessica Fenske, RRR

•Division 3 Champion Abby Hopp and Jessica Fenske, RRR

•State Fair Line-Up

Abby Hopp and Jessica Fenske, RRR

No Comments Yet. Be the first to comment!







Your comment submission is also an acknowledgement that this information may be reprinted in other formats such as the newspaper.