"Where Fillmore County News Comes First"
Online Edition
Thursday, November 27th, 2014
Volume ∞ Issue ∞
 

Wednesday’s Results at the Fillmore County Fair 2013


Fri, Aug 9th, 2013
Posted in All Fillmore County Fair

Swine Show Results

•Overall Champion Market Swine Jenna Blumer, RRR

•Overall Champion Market Swine Jordy Markegaurd, NGG

Breeding Gilt

•Overall Champion Kjersta Lind, FE

•Overall Reserve Champion Hans Lind, FE

Purebred Barrow

•Champion Ben Markegaurd, NGG

•Reserve Champion Jordy Markegaurd, NGG

Purebred Gilt

•Champion Kjersta Lind, FE

•Reserve Champion Ryan Holmen, AHF

Crossbred Gilt

•Champion Kjersta Lind FE

•Reserve Champion Hans Lind, FE

Crossbred Market Swine

• Champion Jenna Blumer, RRR

•Reserve Champion Jordy Markegaurd, NGG

Division 1 Champion

•Jenna Blumer, RRR

Division 2 Champion

•Devin Troendle, LL

Division 3 Champion

•Ryan Holmen, AHF

Pen of Three Swine

•Champion Kjersta Lind, FE

•Reserve Champion Ryan Holmen, AHF

Intermediate Swine

Showmanship

•Champion Jordy Markegaurd, NGG

•Reserve Champion Jared Troendle, LL

Senior Swine Showmanship

•Champion Ben Markegaurd, NGG

•Reserve Champion Ryan Ruberg, NGG

Junior B Swine Showmanship

•Champion Ryan Holmen, AHF

•Reserve Champion Garrett Aggen, HHH

Junior A Swine Showmanship

• Champion Cody Guenther, RRR

•Reserve Champion Trevor Ruen, LL

Swine Interview Results

•9+ Jake Goeldi, RR

•6-8 Kjersta Lind, FE

•3-5 Garrett Aggen, HHH

Poultry Interview Results

•9+ Jessica Fenske RRR

•6-8 Alyssa Gathje LL

•3-5 Henry Gathje RRR

Horse Show Results

Horse Showmanship

at Halter

•Champion Liberty Onsager, FE

•Reserve Champion Austen Whitacre, HHH

Horsemanship

•Champion Liberty Onsager, FE

•Reserve Champion Jenna Blumer, RRR

Western Pleasure

•Champion Jenna Blumer, RRR

•Reserve Champion Liberty Onsager, FE

English Equitation

•Champion Liberty Onsager, FE

Reserve Champion Jenna Blumer, RRR

English Pleasure

•Champion Jenna Blumer, RRR

•Reserve Champion Liberty Onsager, FE

Horse Training

•Champion Jackie Apenhorst, BC

•Reserve Champion Heather Apenhorst, BC

Horse Related

•Champion Jackie Apenhorst, BC

•Reserve Champion Maggie Haugastad, LL

Trail

•Champion Liberty Onsager, FE

•Reserve Champion Jenna Blumer, RRR

Jumping Figure 8

•Champion Michala Marrow, FE

Barrel Racing

•Champion Michala Marrow, FE

Pole Weaving

•Champion Kimberly Morrow, FE

•Reserve Champion Austin Whitacere, HHH

Key Hole

•Champion Theresa Doer, FE

•Reserve Champion Sydney Johnson, FE

High Point Novice Horse

• Champion Sophia Onsager, FE

•Reserve Champion Kira Nelson, CC

High Point Horse

•Champion Liberty Onsager, FE

•Reserve Champion Jenna Blumer, RRR

High Point walk Trot

•Champion Jolene Leutink, BC

Horse Interviews

•9+ Maggie Haugstad, LL

•6-8 Courtney Nelson, CC

•3-5 Jolene Luetink, BC

Sheep Show Results

Market Lamb

•Champion Conner Yocum, FE

Reserve Champion Logan Boyum, RRR

Breeding Ewe

•Champion Jenna Blumer, RRR

•Reserve Champion Kayla Mulhern, FE

Rate of Gain

•Champion Megan Hopp, RRR

•Reserve Champion Mitch Osterhus, RR

Pen of Three Lambs

•Champion Jenna Blumer, RRR

•Reserve Champion Jackson Musselman, LL

Junior Sheep Showmanship

•Champion Kimberly Vrieze, RR

•Reserve Champion Adam Ruen, LL

Intermediate Sheep

Showmanship

•Champion Jackson Musselman, LL

•Reserve Champion Tyler Raaen, CC

Senior Sheep Showmanship

•Champion Jenna Blumer, RRR

•Reserve Champion Tyler Goldsmith, RRR

Junior Lamb Lead

•Champion Morgan Pickett, CC

•Reserve Champion Brielle Ruen, LL

Intermediate Lamb Lead

•Champion Jacob Welch, BC

•Reserve Champion Bailey Ruen, LL

Senior Lamb Lead

•Champion Amy Welch, BC

Lightweight Market Lamb

•Champion Bailey Ruen, LL

Middleweight Market Lamb

•Champion Jenna Blumer, RRR

Heavyweight Market Lamb

•Champion Connor Yocum, FE

Speckle Face Market Lamb

•Champion Mitch Osterhus, RR

White Face Market Lamb

•Champion Jackson Musselman, LL

Interview Results

•9+ Amy Welch, BC

•6-8 Mitch Osterhus, RR

•3-5 Morgan Pickett, CC

4-H Night Results

Fashion Revue

Purchase Clothing

• Overall Champion Jackie Apenhorst, BC

•Overall Reserve Champion

Camille Rasmussen, RRR

Division 1 (grades 3-5)

•Nickolas Eickhoff, CW

Division 2 (grades 6-8)

•Kjersta Lind, FE

Division 3 (grades 9+)

•Jackie Apenhorst, BC

Constructed Clothing

•Overall Champion Jackie Apenhorst, BC

•Overall Reserve Champion Camille Rasmussen, RRR

Division 1 (grades 3-5)

•Emarie Jacobson, NGG

Division 2 (grades 6-8)

•Heather Appenhorst, BC

Division 3 (grades 9+)

•Jackie Apenhorst, BC

Other Results

•Friend of 4-H: Sunnyside Farms

•Late Bloomer 4-H Award: Heather Hopp

•4-H Alumni Award: Dan Goldsmith & Chris Troendle

•4-H Hall of Fame Induction: Winslow Family

•Ruth Mae Amundson Memorial Scholarship: Camille Rasmussen

•Anthony Williams Memorial Scholarship: Jenna Blumer

•Barney & Judy Kappers Memorial Scholarship: Cody Hendrickson

•Ag Society Award: Cody Hendrickson & Ashley Bue

No Comments Yet. Be the first to comment!







Your comment submission is also an acknowledgement that this information may be reprinted in other formats such as the newspaper.