"Where Fillmore County News Comes First"
Online Edition
Tuesday, September 30th, 2014
Volume ∞ Issue ∞
 

Fillmore County Fair Open Class 2013 Results


Fri, Aug 2nd, 2013
Posted in All Fillmore County Fair

Fine Arts 11

•Grand Champion Jim Cavanaugh, Spring Valley, Minn.

•Reserve Champion Josie Syverson, Harmony, Minn.

•Champion Hunter Bernau, Wykoff, Minn.

•Champion Angela Voight, Fountain, Minn.

Photography

•Grand Champion Susan Nash, Wykoff, Minn.

•Reserve Champion Mitch Osterhaus, Stewartville, Minn.

•Champion Karley Aquiar, Chatfield, Minn.

•Champion Karen Bergey, Harmony, Minn.

Baked Products

•Grand Champion Regan Little, Fountain, Minn.

•Reserve Grand Champion Vivian Drinkall, Spring Valley Minn.

•Champion Ruth Eickhoff, Wykoff, Minn.

•Reserve Champion Dorothy Rath-Mundfrom

Baked Products

Kids 14 and under

•Champion Laura Boesch, Preston, Minn.

•Reserve Champion Elsa Eickhoff, Wykoff, Minn.

Canning

•Grand Champion Grace Monica Ortner, Harmony, Minn.

•Reserve Grand Champion Vivian Drinkall, Spring Valley Minn.

•Champion Jenny Dornink, Preston, Minn.

•Reserve Champion Tiffany Joy Johnson, Rushford, Minn.

Baked Products 14 and under

•Grand Champion Anna Boesch, Preston, Minn.

•Champion Laura Boesch, Preston, Minn.

Farm Products

•Grand Champion Jenny Dornink, Preston, Minn.

•Reserve Champion Joe Bradley, Lanesboro, Minn.

Vegetables

•Grand Champion Dewanyne Vogt, Preston, Minn.

•Reserve Champion Susan Nash, Wykoff, Minn.

•Champion Jeanette Schmidt, Preston, Minn.

•Youth Champion Devan Schmidt.

•Largest Vegetable Glenn Dale, Preston, Minn.

Orchard

•Grand Champion Vaughan Schmidt, Preston, Minn.

•Reserve Grand Champion Pine Tree Orchard, Preston, Minn.

•Champion Monica Ortner, Harmony, Minn.

Apiarin

•Grand Champion Michael Roelfs, Preston, Minn.

•Reserve Champion Jon Chounard, Preston, Minn.

Flowers

•Grand Champion Arrangement Sally Jeske, Wykoff, Minn.

•Reserve Champion Arrangement Donna Erdman, Wykoff, Minn.

•Grand Champion Specimens and Plants: Dorothy Rath-Mundfrom, Spring Valley

•Reserve Champion Specimens Ruth Eickoff, Wykoff, Minn.

Needlework

•Grand Champion Carole Bond, Preston, Minn.

•Reserve Champion Susan Cavanough, Spring Valley,

Minn.

•Champion Illa Mae Olstad, Preston, Minn.

•Champion Gayle Watland, Peterson, Minn.

Golden Age

•Grand Champion Ila Mae Olstad, Preston, Minn.

•Reserve Champion Dorothy Rath-Mundfrom, Spring Valley, Minn.

•Champion Illa Mae Olstad, Preston, Minn.

•Champion Ila Mae Olstad, Preston, Minn.

•Champion Lois Brekke, Lanesboro, Minn.

Boys and Girls Needlework

•Grand Champion Lauren Cole, Chatfield, Minn.

•Reserve Champion Annika Mensink, Preston, Minn.

•Champion Jackson Bergan, Peterson, Minn.

•Champion Jackson Bergan, Peterson, Minn.

Golden Age Quilts

•Grand Champion Eloise Hoff, Preston, Minn.

•Reserve Grand Champion Donna Dreier, Preston, Minn.

•Champion Vivian Drinkall, Spring Valley, Minn.

•Champion Helen Williams, Mabel,

•Champion Janet Czapiewske, Spring Valley

Quilts

•Grand Champion Mary Zimmerman, Preston, Minn.

•Reserve Champion Sharon Goldsmith, Chatfield, Minn.

•Champion Mary Zimmerman, Preston, Minn.

•Champion Carole Bond, Preston, Minn.

•Champion Carole Bond, Preston, Minn.

Woodworking

•Grand Champion Andy Walsh, Preston, Minn.

•Reserve Champion Howard Brekke, Lanesboro, Minn.

•Champion Glenn Dale, Lanesboro, Minn.

Wine

•Grand Champion Dave Hanson, Fountain, Minn.

•Reserve Geriann Hanson, Fountain, Minn.

•Champion Marylnn Bratager, Harmony, Minn.

Beer

•Champion Ron Vorwerk, Preston, Minn.

Dairy Bake Off Adults

•First Ruth Olson, Lanesboro, Minn.

•Second Shirley Garness, Harmony, Minn.

•Third Ruth Eikhoff, Wykoff, Minn.

Dairy Bake Off Youth

•First Madison Scheevel, Preston, Minn.

•Second Taryn Raaen, Preston, Minn.

•Third Brandon Hershberger, Preston, Minn.

No Comments Yet. Be the first to comment!







Your comment submission is also an acknowledgement that this information may be reprinted in other formats such as the newspaper.