"Where Fillmore County News Comes First"
Online Edition
Saturday, September 20th, 2014
Volume ∞ Issue ∞
 

FILLMORE COUNTY FAIR


Sun, Jul 16th, 2000
Posted in

Wednesday Judging Results
4-H Ambassador Report
Thursday, JULY 19, 2000

SWINE SHOW RESULTS

CHAMPION MARKET SWINE: Chellsey Lind FE
RESERVE MARKET SWINE: Colby Lind FE

CHAMPION LEAN GAIN/DAY BARROW: Aaron Drinkall LL
RESERVE LEAN GAIN/DAY BARROW: Colin Winslow RRR

CHAMPION LEAN GAIN/DAY GILT: Taylor Coyle FE
RESEVE CHAMPION LEAN GAIN/DAY GILT: Aaron Drinkall LL

CHAMPION SENIOR SHOWMANSHIP: Michael Aggen HHH
RESERVE SENIOR SHOWMANSHIP: Isaiah Kingsley HHH

CHAMPION INTERMEDIATE SHOWMANSHIP: Mamie Kingsley HHH
RESERVE INTERMEDIATE SHOWMANSHIP: Colby Lind FE

CHAMPION JUNIOR SHOWMANSHIP: Morgan Mensink BGB
RESERVE JUNIOR SHOWMANSHIP: Blaine Coyle FE


GOAT SHOW RESULTS

CHAMPION DAIRY GOAT: Nathan Mueller CC
RESERVE DAIRY GOAT: Randee Hebig FE

CHAMPION SENIOR SHOWMANSHIP: Nathan Mueller CC
RESERVE SENIOR SHOWMANSHIP: Tessa Honsey AHF

CHAMPION JUNIOR SHOWMANSHIP: Gabrielle Mueller CC
RESEVE CHAMPION JUNIOR SHOWMANSHIP: Ashley Mueller CC

CHAMPION MARKET GOAT: Justine Thillen AHF
RESERVE MARKET GOAT: Heather Rasmussen PP


SHEEP SHOW RESULTS

CHAMPION SENIOR LAMB LEAD: Sarah Tesmer HHH
RESERVE SENIOR LAMB LEAD: Megan Kappers BC

CHAMPION INTERMEDIATE LAMB LEAD: Sean McCaslin FDM
RESERVE INTERMEDIATE LAMB LEAD: Gordy Tesmer HHH

CHAMPION JUNIOR LAMB LEAD: Kayla Nelson MBB
RESERVE JUNIOR LAMB LEAD: Kaila Erickson HHH

CHAMPION EWE: Andy Miller CB
RESERVE EWE: Chris Miller CB

CHAMPION MARKET LAMB: Chris Miller CB
RESERVE MARKET LAMB: Kristin O’Connor CB

CHAMPION PEN OF THREE: Corey Thompson PP
RESERVE PEN OF THREE: Jennifer Crail PP

CHAMPION RATE OF GAIN: Karen Mathison HHH
RESERVE RATE OF GAIN: Chad Cushion PP

CHAMPION SENIOR SHOWMANSHIP: Kristin O’Connor CB
RESERVE SENIOR SHOWMANSHIP: Kyle Thompson PP

CHAMPION INTERMEDIATE SHOWMANSHIP: Andy Miller CB
RESERVE INTERMEDIATE SHOWMANSHIP: Danielle Prinsen BGB

CHAMPION JUNIOR SHOWMANSHIP: Kayla Nelson MBB
RESERVE JUNIOR SHOWMANSHIP: Jessica Bergan AHF


POULTRY RESULTS

CHAMPION SENIOR SHOWMANSHIP: Tom Moen AHF
RESERVE SENIOR SHOWMANSHIP: Matt Hovey

CHAMPION JUNIOR SHOWMANSHIP: Nicole Brown AHF
RESERVE JUNIOR SHOWMANSHIP: Danielle Douglas HHH

CHAMPION MARKET PEN: Justin Brown AHF
RESERVE MARKET PEN: Nicole Brown AHF

CHAMPION NON-MARKET PEN: Tom Moen AHF
RESERVE NON-MARKET PEN: Brian York AHF

CHAMPION WATERFOWL: Justin Brown AHF
RESERVE WATERFOWL: Nicole Brown AHF

CLUB BOOTH
CHAMPION: Canton Boomers
RESERVE: Root River Rabbits

CLUB BANNER
CHAMPION: Bloomfield Cloverleaves
RESERVE: Carimona Cruisers

No Comments Yet. Be the first to comment!







Your comment submission is also an acknowledgement that this information may be reprinted in other formats such as the newspaper.