Vote Greg Davids
 
Letterwerks Sign City
 
"Where Fillmore County News Comes First"
Online Edition
Friday, October 24th, 2014
Volume ∞ Issue ∞
 

FILLMORE COUNTY FAIR


Sun, Jul 16th, 2000
Posted in

Wednesday Judging Results
4-H Ambassador Report
Thursday, JULY 19, 2000

SWINE SHOW RESULTS

CHAMPION MARKET SWINE: Chellsey Lind FE
RESERVE MARKET SWINE: Colby Lind FE

CHAMPION LEAN GAIN/DAY BARROW: Aaron Drinkall LL
RESERVE LEAN GAIN/DAY BARROW: Colin Winslow RRR

CHAMPION LEAN GAIN/DAY GILT: Taylor Coyle FE
RESEVE CHAMPION LEAN GAIN/DAY GILT: Aaron Drinkall LL

CHAMPION SENIOR SHOWMANSHIP: Michael Aggen HHH
RESERVE SENIOR SHOWMANSHIP: Isaiah Kingsley HHH

CHAMPION INTERMEDIATE SHOWMANSHIP: Mamie Kingsley HHH
RESERVE INTERMEDIATE SHOWMANSHIP: Colby Lind FE

CHAMPION JUNIOR SHOWMANSHIP: Morgan Mensink BGB
RESERVE JUNIOR SHOWMANSHIP: Blaine Coyle FE


GOAT SHOW RESULTS

CHAMPION DAIRY GOAT: Nathan Mueller CC
RESERVE DAIRY GOAT: Randee Hebig FE

CHAMPION SENIOR SHOWMANSHIP: Nathan Mueller CC
RESERVE SENIOR SHOWMANSHIP: Tessa Honsey AHF

CHAMPION JUNIOR SHOWMANSHIP: Gabrielle Mueller CC
RESEVE CHAMPION JUNIOR SHOWMANSHIP: Ashley Mueller CC

CHAMPION MARKET GOAT: Justine Thillen AHF
RESERVE MARKET GOAT: Heather Rasmussen PP


SHEEP SHOW RESULTS

CHAMPION SENIOR LAMB LEAD: Sarah Tesmer HHH
RESERVE SENIOR LAMB LEAD: Megan Kappers BC

CHAMPION INTERMEDIATE LAMB LEAD: Sean McCaslin FDM
RESERVE INTERMEDIATE LAMB LEAD: Gordy Tesmer HHH

CHAMPION JUNIOR LAMB LEAD: Kayla Nelson MBB
RESERVE JUNIOR LAMB LEAD: Kaila Erickson HHH

CHAMPION EWE: Andy Miller CB
RESERVE EWE: Chris Miller CB

CHAMPION MARKET LAMB: Chris Miller CB
RESERVE MARKET LAMB: Kristin OConnor CB

CHAMPION PEN OF THREE: Corey Thompson PP
RESERVE PEN OF THREE: Jennifer Crail PP

CHAMPION RATE OF GAIN: Karen Mathison HHH
RESERVE RATE OF GAIN: Chad Cushion PP

CHAMPION SENIOR SHOWMANSHIP: Kristin OConnor CB
RESERVE SENIOR SHOWMANSHIP: Kyle Thompson PP

CHAMPION INTERMEDIATE SHOWMANSHIP: Andy Miller CB
RESERVE INTERMEDIATE SHOWMANSHIP: Danielle Prinsen BGB

CHAMPION JUNIOR SHOWMANSHIP: Kayla Nelson MBB
RESERVE JUNIOR SHOWMANSHIP: Jessica Bergan AHF


POULTRY RESULTS

CHAMPION SENIOR SHOWMANSHIP: Tom Moen AHF
RESERVE SENIOR SHOWMANSHIP: Matt Hovey

CHAMPION JUNIOR SHOWMANSHIP: Nicole Brown AHF
RESERVE JUNIOR SHOWMANSHIP: Danielle Douglas HHH

CHAMPION MARKET PEN: Justin Brown AHF
RESERVE MARKET PEN: Nicole Brown AHF

CHAMPION NON-MARKET PEN: Tom Moen AHF
RESERVE NON-MARKET PEN: Brian York AHF

CHAMPION WATERFOWL: Justin Brown AHF
RESERVE WATERFOWL: Nicole Brown AHF

CLUB BOOTH
CHAMPION: Canton Boomers
RESERVE: Root River Rabbits

CLUB BANNER
CHAMPION: Bloomfield Cloverleaves
RESERVE: Carimona Cruisers

No Comments Yet. Be the first to comment!







Your comment submission is also an acknowledgement that this information may be reprinted in other formats such as the newspaper.


Vote for Pieper
Foods Weekly Ads
Studio A Photography