"Where Fillmore County News Comes First"
Online Edition
Saturday, December 20th, 2014
Volume ∞ Issue ∞
 
<< | < | 3 | 4 | 5 | 6

Fillmore County Fair Open Class 12 Results


Fri, Aug 3rd, 2012
Posted in All Fillmore County Fair

Fine Arts 11

•Grand Champion Fine Arts- Glenn Dale, Preston

•Reserve Champion- Kayla Bernau

Baked Products

•Grand Champion- Jeanette Schmidt, Preston

•Reserve Champion- Paul Little, Fountain

•Champion- Regan Little, Fountain

Canning

•Grand Champion- Grace Rodgers, Chatfield

•Reserve Champion- Karen Schmidt, Preston

•Champion- Jenny Dornink, Preston

Baked Products 14 and under

•Grand Champion- Anna Boesch, Preston

•Champion- Laura Boesch, Preston

Farm Products

•Grand Champion- Nick Marzolf, Preston

•Reserve Champion- Joe Bradley, Lanesboro

•Champion- Joe Bradley, Lanesboro

Vegetables

•Grand Champion- Brenda Nash Eickoff, Wykoff

•Reserve Champion- Monica Ortner, Harmony

•Champion- Donna Landsverk, Cresco, IA

•Youth Champion- Elsa Eickhoff, Wykoff

Orchard

•Grand Champion- Pine Tree Orchard, Preston

•Reserve Grand Champion- Pine Tree Orchard, Preston

•Champion- Monica Ortner, Harmony

Flowers

•Grand Champion Arrangement- Sally Jeske, Wykoff

•Champion Arrangement- Dorothy Rath-Mundfrom, Spring Valley

•Reserve Champion- Donna Erdman, Wykoff

•Grand Champion Specimens and Plants- Darlene Eickoff, Wykoff

•Champion Youth Arrangement- Karlee Ruen, Lanesboro

•Champion Specimen- Grace Rodgers, Chatfield

Needlework

•Grand Champion- Mary Zimmerman, Preston

•Reserve Champion- Anna Gilbertson, Lanesboro

•Champion- Lois Brekke, Lanesboro

•Champion- Vivian Drinkall, Spring Valley

•Champion- Marjorie Martin, Chatfield

Golden Age

•Grand Champion- Dorothy Rath-Mundfrom, Wykoff

•Reserve Champion- Barbara Stender, Wykoff

•Champion- Anna Gilbertson, Lanesboro

•Champion- Dorothy Ill Olstad, Preston

•Champion- Lois Brekke, Lanesboro

Boys and Girls Needlework

•Grand Champion- Lauren Mensink, Preston

•Reserve Champion- Jackson Bergan, Peterson[Read the Rest]

Fillmore County Fair Open Class 11 Results

Fri, Jul 29th, 2011
Posted in Fillmore County Fair

Fine Arts 11

•Grand Champion Fine Arts -Karla Lokker, Preston, MN

•Reserve Champion - Linda Smith, Preston, MN

•Champion Elementary 1- Kelsi Soldsmith, Chatfield, MN

•Champion Elementary 2- Sydn ..... 
[Read the Rest]

4-H Non-Livestock Results

Wed, Jul 16th, 2008
Posted in Fillmore County Fair

Aerospace

Champion: Lucas Kappers

Reserve: Jacob Kappers

Cat

Champion Jr: Mitchell Osterhus

Champion Inter: Margaret Alexander

Child Development

Champion: Melanie Woods

Reserve: Hannah Pruter
[Read the Rest]

4-H Livestock Results: Goat, Beef

Wed, Jul 26th, 2006
Posted in Fillmore County Fair

GOAT RESULTS Dairy Goat Ch Nicole Vrieze-RR Re Nick Fumagalli-RRR Dairy Market Goat Ch Paige Johnson-NGG Re Kayla Rasmussen-PP Non-Dairy Market Goat Ch Ray Hebig-FE Re Nicole Brown-AHF Senior Showmanship Ch Bri ..... 
[Read the Rest]

4-H Fashion Revue & 4-H Night Awards

Wed, Jul 26th, 2006
Posted in Fillmore County Fair



FASHION REVUE

Constructed Garments-grades 3-5: Princess - Camille Rasmussen-NGG

Constructed Garments-grades 6-8: Queen - Arianna Williams-BC

Constructed Garments-grades 9 & above: Miss Fillmore County ..... 
[Read the Rest]

Fashion Revue Winners ~ 4-H Night

Fri, Jul 29th, 2005
Posted in Fillmore County Fair

Fashion Revue Results

Junior Purchased

1st Place: Shauna Groski RR

2nd Place: Camille Rasmussen RRR

Cloverbud Purchased

GraceAnna Grant ..... 
[Read the Rest]

Electric and Performing Arts Winners

Thu, Jul 28th, 2005
Posted in Fillmore County Fair

Electric

Ch Nathan Vorwerk, CW

Re Elijah Grant, RRR



Performing Arts

Ch Mya Alexander, CC

Re Sarah Freese, LL

Friday's 4-H Livestock Winners

Thu, Jul 28th, 2005
Posted in Fillmore County Fair

Poultry RESULTS

Market Pen

Ch Ben Swain, FE

Res Jana Olson, AHF

Non-Market Pen

Ch Amber Conlan, CC

Re Ryan Grant, RRR ..... 
[Read the Rest]
<< | < | 3 | 4 | 5 | 6